Marszałkowski Budżet Obywatelski

20814 głosów na projekty zgłoszone do Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego oddali Opolanie drogą elektroniczną, jednak ogromna ilość głosów została oddana do urn i drogą pocztową. Rozpoczęło się wielkie liczenie.

Do Urzędu Marszałkowskiego dotarły już wszystkie zalakowane urny z głosami – zajęły większość niemałego biurowego pomieszczenia.

Marszałek województwa opolskiego, Andrzej Buła, który w towarzystwie członkiń wojewódzkiej Rady Pożytku Publicznego, otworzył pierwszą z nich, od razu zastrzegł, że nie podejmie się oszacować, ile głosów nadeszło, ale ich ilość jest powodem do satysfakcji, bo świadczy o dużej aktywności mieszkańców.

Zapytany, czy któreś projekty zaskoczyły go, odpowiedział, że głównie te, które napłynęły z różnych instytucji. Na przykład dyrektorzy szpitali wnioskowali, by na terenie przyszpitalnym wybudować place zabaw dla dzieci. – To świadczy o tym, że niezależnie od podejmowanej przez nich podstawowej działalności, zależy im także na tym, by otoczenie i osoby odwiedzające bliskich coś zyskały – mówił.

Przypomniał też, że na spotkaniach ze studentami, obiecywał im, że w przyszłym roku nie zapomni o wydzieleniu części budżetu dla tych środowisk. – Całe rzesze młodych ludzi studiują w naszym regionie, biorą udział w życiu kulturalnym i społecznym, a nie mogą składać swych inicjatyw, bo zameldowani są poza regionem. Postaramy się tak zmienić zasady, by ich nie eliminować – zapowiedział.

Marszałek zapytany, co z projektami, które z braku finansów, nie będą realizowane, odpowiedział, że jest przekonany, iż dobre pomysły zyskają uznanie lokalnych samorządów i tam zostaną zrealizowane.