Marszałkowski Budżet Obywatelski

Marszałkowski Budżet Obywatelski tym razem wspiera wolontariat w powiecie głubczyckim. „Razem jesteśmy na wspólnej drodze – zostań wolontariuszem, zmieniaj świat i siebie” – to tytuł zwycięskiego zadania, dzięki któremu niepełnosprawni m.in. przygotowali spektakl teatralny.

Przedstawienie teatralne z udziałem osób z niepełnosprawnością intelektualną zatytułowane „Ballada o trzech trubadurach” oraz spotkanie z pracownikami domów pomocy społecznej z Głubczyc, Baborowa i Branic w Środowiskowym Domu Samopomocy w Nowych Gołuszowicach zainaugurowały cykl spotkań, których celem jest integracja osób zdrowych z chorymi. Dodatkowo od tygodnia trwają warsztaty z specjalistami, które przygotowują chętnych do pracy w charakterze wolontariusza.

– Chcemy dobrze wyszkolić do tej funkcji, do tego niezbędna jest podstawowa wiedza, którą przekazujemy w trakcie warsztatów. Mamy bardzo duży odzew. Na początku zgłosiło się 20 młodych ludzi i nadal ich przybywa. Chcemy zarazić pomaganiem innym – mówi Bożena Zimny, kierownik ŚDS w Gołuszowicach.

Adam Krupa, burmistrz Głubczyc przypomina o dużym zaangażowaniu mieszkańców w trakcie głosowanie na to zadanie. – Jest to środowisko ważne, ale małe. W trakcie głosowanie było duże zainteresowanie wolontariuszy, którzy na co dzień pracują z niepełnosprawnymi. Środki z urzędu marszałkowskiego zostaną dobrze spożytkowane, tego jestem pewien – dodaje Krupa.

Barbara Kamińska, dyrektor Biura Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego UMWO była pod wrażeniem przygotowanego przez niepełnosprawnych przestawienia teatralnego, które zostało zaprezentowane na deskach sceny Miejskiego Ośrodka Kultury w Głubczycach. – To bardzo duże emocje, kiedy można zobaczyć, że ludzie potrafią zagospodarować potencjał tak wielu środowisk. Zarówno osoby związane z wolontariatem, młodzieżą, osobami niepełnosprawnymi. Razem zmieniamy świat – to hasło pokazuje inicjatywę społeczną, która nie tylko dzięki budżetowi obywatelskiemu, ale również zaangażowaniu otworzyła chęć współpracy. Bardzo się cieszę, że Marszałkowski Budżet Obywatelski pozwala na takie pomysły, a my mogliśmy dziś podziwiać fantastyczny spektakl – dodaje.