AKTUALNOŚCI

RATUJĄ ŻYCIE. JESTEŚMY BEZPIECZNI.

RATUJĄ ŻYCIE. JESTEŚMY BEZPIECZNI.

Certyfikaty kwalifikowanej pierwszej pomocy, dzięki  projektom realizowanym w ramach Europejskiego Budżetu Obywatelskiego, uzyskują nie tylko strażacy, ale również inne osoby zainteresowane ich zdobyciem. Specjalistyczna wiedza oraz doświadczenie zwiększają efektywność ratowania życia.

Cztery organizacje z województwa opolskiego w ramach pierwszej edycji Europejskiego  Budżetu Obywatelskiego organizują, kończący się państwowym egzaminem, kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Opolskie bezpieczne

Ratownicze umiejętności zdobędzie 490 osób. W szkoleniach biorą udział głównie drużyny strażackie, które zgłosiły swoją chęć uczestnictwa w projekcie. Tymoteusz Jaroń, instruktor medyczny, zwraca uwagę, że zajęcia zwiększają pewność i dają gwarancję profesjonalnego przygotowania. – Pracujemy w grupach. Odgrywamy sceny realnych wypadków. Dzięki temu szkoląca się osoba będzie świadoma tego, co dzieje się w realnej sytuacji i jak ma postępować.  Ćwiczymy m.in. wyciąganie z samochodu, zabezpieczenie złamań i krwawień, upadek z rusztowania, ratowanie dziecka i noworodka. Staramy się uczyć tego, że jeżeli postępujemy zgodnie z obowiązującymi zasadami, nie jesteśmy w stanie pogłębić i tak złej sytuacji osoby poszkodowanej – zaznacza Tymoteusz Jaroń.

Magdalena Szufla z OSP Szymiszów do straży trafiła z młodzieżowej drużyny pożarniczej. – Na początku była pasja do straży, przygotowywaliśmy się do zawodów młodzieżowych grup pożarniczych. Po tym, jak skończyłam 18 lat, zapisałam się na kurs podstawowy. Dziś chcę zdobyć bardzo specjalistyczne doświadczenie – zaznacza Magdalena Szufla. Monika Tomanek z OSP Raszowa podkreśla, że wcześniej nie była w stanie wykonać niektórych czynności. – Teraz jest ta pewność. Nie zagrażamy nikomu i sobie. Jesteśmy w stanie bardzo dobrze wykonywać swoje działania – mówi.

Pomysł z potrzeby

Jarosław Szynol, prezes fundacji Sport&Fun 4 Everyone, jeden z organizatorów szkoleń wspomina, że decyzja o kursie zapadła po wielu spotkaniach z osobami, które chciały zdobyć specjalistyczną wiedzę z udzielania pierwszej pomocy. – Doszliśmy do wniosku, że organizując kurs, powinniśmy objąć nim nie tylko strażaków. Jest wiele osób, które pracują w takich miejscach, gdzie niesienie pomocy jest bardzo ważne – mówi.

Na potrzebę takiego szkolenia zawraca uwagę Anna Pytel, szefowa Ośrodka Pomocy Społecznej w Izbicku. – W swojej pracy bardzo często spotykamy się  z osobami  w różnym stanie. Zdarza się, że nasi podopieczni potrzebują udzielenia pierwszej pomocy. Do tej pory wzywaliśmy pogotowie i czekaliśmy na przyjazd ekipy ratunkowej. Dziś wiem, co należy zrobić czekając na specjalistów – dodaje Anna Pytel.

Podobny kurs organizuje stowarzyszenie „Pozytywni” z Nysy. Jego prezes Piotr Tarapata podkreśla, że specjalistyczną wiedzę dzięki jego stowarzyszeniu zdobędzie 100 strażaków. – To ochotnicy z jednostek z powiatów nyskiego, prudnickiego i brzeskiego. Nasze szkolenie prowadzą specjaliści z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Nysie. Co ciekawe, tuż po kursie, strażacy uczestniczyli w zdarzeniu, w którym uratowali życie – opowiada Piotr Tarapata.

Fundacja #NoweMożliwości przeszkoli 150 osób. Tutaj również postawiono na przeszkolenie mieszkańców województwa opolskiego.

Ratownicy w działaniu

Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego, pomysłodawca Europejskiego Budżetu Obywatelskiego, podkreśla, że to jedyny w Unii Europejskiej pilotażowy projekt, który może zostać wprowadzony przez inne regiony. – Całkowicie oddaliśmy inicjatywę organizacjom i ludziom. To oni mówią o swoich potrzebach, a my wychodzimy im naprzeciw. Dla mnie najważniejsza jest skuteczność i to, że ta wiedza w przyszłości będzie realnie wykorzystana. W najbliższym czasie ogłosimy zadania w drugiej już edycji Europejskiego Budżetu Obywatelskiego – informuje marszałek Andrzej Buła.

Radny województwa opolskiego Robert Węgrzyn podkreśla, że mieszka w Kędzierzynie-Koźlu  i często ma okazję obserwować strażaków ochotników w działaniu. – Ci ludzie robią dla nas wiele rzeczy. Nie tylko dbają o nasze bezpieczeństwo, ale są wszędzie tam, gdzie jest potrzebna pomoc. Sąsiedztwo autostrady A4,  węzły komunikacyjne, powodują, że strażacy ochotnicy często są dysponowani do wielu zdarzeń. Bardzo dobrze, że mają dodatkową wiedzę. To jest bezpieczeństwo dla nas wszystkich. Jako radni z wielkim entuzjazmem przyjmujemy wszystkie inicjatywy związane z Europejskim Budżetem Obywatelskim, ale te związane z życiem ludzkim są szczególne – dodaje Robert Wegrzyn.

Ratownictwa uczą praktycy

O wielości wyjazdów do wypadków opowiada Joanna Hendel Szopa z OSP Krośnica. – Często jesteśmy dysponowani do zdarzeń drogowych. Przed kursem, nie ukrywam, było wiele obaw, teraz po szkoleniu, wielu ćwiczeniach, odgrywaniu scen sytuacyjnych, zgraliśmy się i wiemy, że nawet w trudnych sytuacjach poradzimy sobie – mówi strażaczka.

Aleksandra Ambros-Dorota, kierownik ośrodka szkoleniowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP podkreśla, że instruktorzy, to praktycy. Na co dzień pracują w zespołach P oraz S, czyli podstawowych i specjalistycznych.

– W ramach Europejskiego Budżetu Obywatelskiego wzmacniamy potencjał ratowniczy naszego województwa. Przygotowaliśmy bardzo dużo ćwiczeń praktycznych. Nasi kursanci już na drugi dzień po szkoleniu wiedzą i potrafią przeprowadzić np. prawidłowo resuscytację krążeniowo-oddechową, są pewni prowadzonych działań ratunkowych. Otaczamy się specjalistami i gwarantujemy dodatkowe kursy doszkalające – mówi Aleksandra Ambros-Dorota.

Kursy w ramach EBO organizują: Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP, Fundacja „Pozytywni” z Nysy, Fundacja Sport&Fun 4 Everyone z Kędzierzyna-Koźla oraz Fundacja #Nowe Możliwości z Opola.

Prowadzący szkolenia zwracają uwagę na dalsze potrzeby strażaków, m.in. kurs prawa jazdy kategorii C. Jest to związane z małą liczbą przeszkolonych i posiadających uprawnienia kierowców w ochotniczych jednostkach straży pożarnej. Inną potrzebą są kursy specjalistycznego ratownictwa wodnego.

PW