Marszałkowski Budżet Obywatelski

Pierwszy raz w województwie opolskim realizowany będzie Marszałkowski Budżet Obywatelski. Właśnie przyszedł czas na wykonanie pierwszych pomysłów. Dziś podpisano umowy z samorządami gminy Głubczyce i powiatu głubczyckiego.

Część projektów zostanie zrealizowana na zasadzie powierzenia ich samorządom lokalnym – podpisane umowy dotyczyły właśnie powierzenia tych zadań. Powiat Głubczycki będzie  realizował projekt pn. „Poprawa bezpieczeństwa na obiektach sportowych”, który ma  poprawić bezpieczeństwo zawodników i kibiców dzięki wyposażeniu klubów sportowych w sprzęt i wiedzę, niezbędne do niesienie pierwszej pomocy.

Drugi projekt, który zrealizuje Gmina Głubczyce, dotyczy między innymi tworzenia grup wolontariackich. Wolontariuszami będą mgli być uczniowie, seniorzy, czy też osoby  niepełnosprawne. Będą się przygotowywać do tego, by pomagać potrzebującym i zachęcać innych do takiego działania. – Te projekty niejednokrotnie są bardzo skomplikowane, w przypadku Głubczyc będą szkoleni ludzie, którzy będą mogli nieść pomoc przy wypadkach. Życzyłbym sobie, aby nie było konieczności wykorzystywania tej wiedzy w praktyce – mówi marszałek Andrzej Buła.

– Każda pomoc jest ważna, szczególnie dla małych klubów sportowych. Cieszymy się z Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego, dzięki niemu kupimy sprzęt niezbędny do ratowania życia. Brakowało nam na te zakupy pieniędzy. Nie ma ceny jak chodzi o ratowanie życia. Będziemy zabezpieczeni medycznie, nasi pracownicy zostaną przeszkoleni w zakresie ratownictwa  – mówi  Dariusz Wyszyński GLKS Włókniarz Kietrz, który już planuje założenie wniosków w kolejnej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Marszałek Andrzej Buła  nie kryje zadowolenia z dużej frekwencji i zainteresowania, nie tylko ze strony wnioskodawców, ale też samych biorących udział w głosowaniu nad projektami. – Pamiętam pierwsze spotkania z mieszkańcami powiatu głubczyckiego, kiedy prezentowaliśmy założenia budżetu. 111 tysięcy osób biorących udział w głosowaniu pokazuje, że nasi mieszkańcy są przekonani, że warto. Dziś przechodzimy do realizacji 25 projektów – mówi marszałek województwa.

– Budżet marszałkowski oceniam bardzo dobrze, po tej edycji będą już konkretne doświadczenia. Im więcej pieniędzy jest do dyspozycji dla mieszkańców, tym lepiej. Jestem bardzo zaskoczony frekwencją i mobilizacją – mówi Adam Krupa, burmistrz Głubczyc.

Starosta głubczycki Józef Kozina, wnioskodawca jednego z projektów, zaznacza, że zależało mu na poprawie bezpieczeństwa mieszkańców i odwiedzających powiat gości. Dodaje jednocześnie, że dziś można bardzo wysoko ocenić działalność społeczników. – Im większa jest aktywność, tym lepsza efektywność. W naszym powiecie złożono 5 wniosków, w tym jeden subregionalny. To pokazuje, że trzeci sektor w takich akcjach bardzo dobrze się sprawdza – dodaje Kozina.

Pierwsze wydarzenia w ramach MBO będą realizowane już w tym roku, większość jednak przewidziana jest na pierwszą połowę 2028 roku. Dodajmy, że 2/3 głosów w pierwszej edycji było oddanych poprzez tradycyjne formy, czyli wrzucenie karty do urny.  Mieszkańcy w wyniku głosowania wybrali do realizacji 25 propozycji ze 117 projektów, które przeszły weryfikację. Na Marszałkowski Budżet Obywatelski przeznaczono 3 mln zł.